KEDİ FİYATLARI NASIL BELİRLENİR?

KEDİ FİYATLARI NASIL BELİRLENİR?

Kedi sahibi olmak isteyen bireylerin en çok sorduğu sorulardan biri kedi fiyatları nasıl belirlenir? sorusu olmaktadır. Kedilerin özelliklerinin bilinmesi bu sorun içinde en çok öne çıkan noktalardan birisidir. Her kedi türü kendine özgü özellikleri taşıyarak farklı niteliklerini sergiler. Bireyler bu kedi benim için uygun mu? Bu kedi türü ile birlikte yaşayabilir miyim? sorularını kendilerine sorarak sahiplenme sürecine girmelidirler.

Kedi fiyatları kedi severler için önemli bir konudur. Fiyatlar üzerinde etkili olan pek çok faktör mevcuttur. Ekonomik düzen, kedilerin bulunma oranları, genetik özellikleri fiyatlar üzerinde etkili olan başlıca faktörlerdir. Bazı kedi türleri çok tercih edilirliği yüksektir. Evlere konuk olan ve her bireyin gözdesi olan bu kedi türlerinin başında British Shorthair, Scottish Fold gelmektedir. Ayrıntılı bilgiler ve kedilerin özellikleri için okumaya devam edebilirsiniz.

Neden Kedi Sahiplenmeliyiz?

Kedi sahiplenmek için her bireyin farklı sebepleri olabilmektedir. Kimisi yanına bir arkadaş ararken kimisi bir yavruya ev sahibi olmak istemek için kedi sahiplenme sürecine başvurabilmektedirler. Kedi bakım süreçlerinde önemli bir konu olarak karşımıza çıkan konu kedilerin ihtiyaçlarıdır. Kedi ihtiyaçlarının ele alınması ile istenen bakım süreçleri başarı ile tamamlanmaktadır. İhtiyaçların analizi için de kedi türleri hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmak, uygun koşulları ele alarak sahiplenmekte fayda vardır. Kimi bireyler daha hareketli, oyuncu kedilerden hoşlanırken kimi bireyler kalabalık ailesine hızlı uyum sağlamasını isteyecek kedi türlerini sahiplenmeyi tercih etmektedirler. 

Kedi sahiplenmek hem kedilerin bakım süreçlerinde onlara destek vermeyi amaçlarken hem de bireylere mutluluk katmaktadır. Yanındaki sevimli dostu ile yaşayan bireyler daha sakin ve dingin bir yapıya da sahip olacaklardır. Aynı zamanda kedi bakımı sorumluluk bilincinin gelişmesine de katkı vermektedir. Çocuklarınız var ise bir evcil hayvanla büyümek onlara çok büyük avantajlar katacaktır.

En Çok Tercih Edilen Kediler Nelerdir?

Her bireyin tercih ettiği kedilerin özellikleri kendilerine özeldir. Kimisi çok oyuncu, hareketli bir kedi türü ile mutlu olacağını düşünürken kimisi daha sakin ve dingin yapıda bir kedinin ona eşlik edeceğini düşünmektedir. Yoğun temposuna rağmen evinde kedi bakımını üstlenmek isteyen bireylerde uyumu yüksek kedi türlerini tercih etmeye çalışmaktadırlar. Kedi bakım süreçlerinde ele alınan durumlar incelendiğinde türler arası farklılıkları net bir şekilde görebilmeniz mümkündür. Bu farklılıklar kedilerin tercih süreçlerinde de ortaya çıkmaktadırlar.

Bazı kedi türlerinin bulunma oranları diğerlerine göre farklılık göstermektedir. Ashera, Savana, Maine Coon, Scottish Fold, British Long ve Shorthair, Bengal kedi türleri tercihi yüksek olan, bireylerin bakımını üstlenmek istedikleri kedi türleri arasında yer alabilmektedirler. Bu kedilerin kedi fiyatları açısından incelenmesinde pek çok durum karşımıza çıkmaktadır. Kedi fiyatları türlerin özelliklerine göre değişim göstermektedir. Bu türlerin özellikleri ve cins kedi fiyatları sizlere sunulmaktadır.

Kedi Bakımında Dikkat Edilecek Noktalar

Kedi bakım süreçleri oldukça önemlidir. Her kedi türü kendi ihtiyaçları ve özelliklerine göre bakım almaktadır. Uzun tüylü bir kediniz var ise bu kedi türüne uygun bir tüy bakım sistemi kurmalısınız. Eğer özel bir mide bağırsak rahatsızlığı var ise beslenme süreçlerini daha dikkatli kurgulamalısınız. Kedi bakımında öne çıkan en önemli noktalar sağlık, beslenme ve temizlik olmaktadır. Kedinizin rutin olarak bir uzman veteriner eşliğinde takipte olması gerekmektedir. 

Kedi Türlerine Göre Fiyatlar

Ele alınan faktörlerin incelenmesi, türlerin analizi ve bulunma durumlarının aktarılması, genetik kodların çeşitliliğinin incelenmesi cins kedi fiyatları 2022 düzenlemelerine etki eden durumların başında gelmektedir. Her kedi türü için fiyatlar çeşitlendirilmekte ve farklılaşmaktadır.

Ashera

   

Bengal

Birbirine çok benzeyen ve bu sebeple karıştırılan kedi türleri olan Ashera ve Savana kedileri eşsiz tüy yapısına sahiplerdir. Leopar desenli kürkleri ile oldukça sevilirler. Bu kedi türleri oldukça hızlı, hareketli ve oyuncudurlar. Bireyler bu kedi türü ile çok eğlenirler ve evlerine alarak yaşam boyu keyifli vakit geçirmek isterler. Çoğu kişi onları sert bularak görünüş ve hareket hızlılığından etkilense de sahipleri ile sıcak bağları olan kedi türleri olarak değerlendirilirler. Kedi fiyatları açısından ele alındıklarında ise pek çok farklı aralıkta fiyat değerini görmek mümkündür. Genel olarak bakarsak 75.000-125.000 $ civarında fiyat aralıklarına rastlamak mümkün olmaktadır. Bulunma durumları oldukça nadir olmasından kaynaklı olarak fiyat aralığı hem geniş hem de yüksek olarak ele alınmaktadır. Eğer oyuncu ve karakteristik bir kediye sahip olmak, onunla keyifli vakit geçirmek isterseniz Ashera ve Savana size göre olabilir. Benzer bir ırk olan Bengal de kediler ile benzer özelliklere sahip olmaktadır. 2.000 - 5.000 $ fiyat aralıklarında yer alabilen türlerini görmek mümkündür. Leopar desenleri ve hareketli tavırları ile Ashera ve Savana ile yakın özellikler göstermektedir.

En çok rastladığımız, evlerde çokça görülmek istenen British Short ve Longhair kedi türleri oldukça uysal ve sıcakkanlı yapıdadırlar. Bu kedi türlerinin resmi olarak bir tür kabul edilmesi büyük Britanya istilasından sonra gerçekleşmektedir. Evlerde fare avlanan bir kedi türü olarak karşımıza çıkarken sonrasında asil bir tür olarak değişim içine girmiştir. Genellikle gri renkte karşımıza çıkan bu kedilerin fiyatları da bulunma ve yaş durumuna göre değişim gösterir. 800 - 1.700 $ fiyat aralıklarında rastlanabilen bu kedi türünün bakımı da kolaydır. Mevsim geçişleri dışında tüy dökme oranları azdır. Mevsim geçişlerinde tüylerini taramanız ile işleriniz kolaylıkla çözümlenecektir. Çok hareketli bir kedi değildir ancak sahipleri ile birlikte keyifli vakit geçirmekten de çok hoşlanmaktadırlar. Kalabalık ev ortamlarına da kendilerine özel bir alan sunulduğunda mutlaka uyum sağlamaktadırlar. Çocuklu ev tercihlerinde oldukça ön plandadırlar.

Maine Coon kedi türü ele alındığında ise uzun ve kabarık tüyleri ile karşımıza çıkmaktadır. Norveçli denizciler tarafından keşfedildiği bilinen, Amerika’nın Kuzeydoğu’sunda yaşayan kedi türü olmaktadır. İri ebatlı ama oldukça sakin ve uysal bir yapıya sahiptir. Sık ve kalın tüy yapısı ile dikkat çeker. Bu yapılar onun soğuklardan korunmasına da yardımcı olmaktadır. Sakin ve oldukça zekilerdir, iletişim kurmayı çok sevmektedirler. Tüy bakım süreçlerinde sizin desteğinize ihtiyaç duyabilir çünkü tüyleri sık ve gürdür. Yıkanmaktan çok hoşlanmazlar. Çok hareketli kedi türleri arasında olmasa da sahipleri ile eğlenmek ve sevilmekten çok hoşlanırlar. 500 - 1.300 $ fiyat aralıklarında gözlemlenen seçenekleri de mevcuttur. Kedinin yaşı, yetiştirildiği çevre, genetik özelliklerine bağlı olarak tür yapısı fiyat seçeneklerinin değişmesinde etkili olan etmenler arasında yer almaktadır.

 

Genelde gri renk ile karşımıza çıkan Scottish Fold kedi türü İskoçya kıvrık kulak yapısına sahip olmaktadır. İlginç kulakları, yumuşak tüyleri ve sıcak yapıları ile dikkatleri çekmektedirler. 800-1.500 $ fiyat aralıklarında Scottish Fold kedi türlerini görebilmeniz mümkündür. Oynama isteklerinizi geri çevirmeyen oldukça sakin yapıda olan bir kedi türüdür. Sahibi ile vakit geçirmekten ve ev içi yaşam süreçlerinden de oldukça hoşlanmaktadırlar. Çok enerjik bir yapıda değillerdir, bu durum da avcı kişiliklerini daha gizil yaşamalarına neden olabilmektedir. Geceleri onları uyurken daha sık görebilirsiniz. Özellikle gündüz çok hareket halinde ise gece uyuya kalabilirler. Tüy yapılarından ötürü bakımı da oldukça kolaydır. Tüy bakım süreçlerinde mevsimlik tüy dökme durumlarını değerlendirmek gerekir. Gerekli beslenme ve tarama sistemlerini ele alırsanız tüy sorunlarınız da çözümlenebilecektir.

Yorum Bırak

En geç 3 gün içerisinde sorunuza cevap verilecektir.
Yorumlar
Daha önce yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol!
İlanlar