KEDİ HASTALIKLARI

KEDİ HASTALIKLARI

Kedi Hastalıkları ve Belirtileri Nelerdir?

Kedi bakım süreçleri içerisinde ele alınan her durum kedilerin sağlıklı gelişim göstermesi için önemlidir. Sağlık ve temizlik süreçleri kedilerin yaşamları için önemli bir yere sahiptir. Öncelikle kedinizin genetik türlerini incelemeniz ve bu tür ihtiyaçların belirlemeniz gerekmektedir. Her kedi türü farklı özellikler taşımaktadır. Bu özellikler de kedilerin genetik kodlarının çeşitlenmesinde önemli bir etmen olarak karşımıza çıkmaktadır. Kedilerde genetik kod çeşitlerinin ele alınıp incelenmesi ile önemli hastalıkların önüne geçilmesi sağlanmaktadır. Küçük ipuçları bizlere büyük sorunların çözümünde destek olmaktadır. Kedilerin türsel özellikleri hastalıkların belirlenmesinin yanında kedi fiyatları açısından da önemli bir konuma sahip olmaktadır. Cins kedi fiyatları ele alınıp incelendiğinde kedi fiyatları üzerindeki tüm durum analizlerinin sağlandığını görebilmektesiniz.

Kedilerin gelişim süreçlerinde kedilerde aşı takvimi uygulamalarının önemi büyük olmaktadır. Kediler yaşamları boyunca antikorları kendileri üretemezler. Annelerinden aldıkları sütten gelişim gösteren antikorlar zaman içerisinde azalır ve yerine destek konulacak yeni antikorların eklenmesi aşı yolu ile olmaktadır. Aşıların gelişim süreçlerine olan etkileri çok fazladır. Bazı ölümcül olabilecek hastalıkların tedavilerinde aşı önemli bir etmen olarak karşımıza çıkmaktadır. 

Kedilerinizin yemek ve tuvalet ihtiyaçları belirli bir rutin içerisinde gözlemlenmektedir. Örneğin düzenli yemeklerini yer, suyunu içer ve kumunu kullanır olarak ele alırsak bazı dönemlerde daha iştahsız ve daha huysuz olabilir. Yemek, tuvalet ve uyku rutinlerinde gözlenen değişimler bizlere sağlıksal bir problem olabileceğine dair durumları işaret edebilmektedir.

Kedi Hastalıkları Nelerdir? 

Kedi bakım süreçlerinde ele alınacak birçok nokta mevcuttur. Kedi sağlığının incelenmesi ve geliştirilmesinde ele alınacak durumların analizi yapıldığına belirli hastalıklar başta olmak üzere kedi hastalıklarına dikkat edilmesi gerekilmektedir. Kedi sağlığı için kedi hastalıklarını bilmeli ve onlara karşı yapılabilecek durumları değerlendirmemiz gerekmektedir. 

Kedi hastalıklarını ele alırsak öncelikle idrar yolu enfeksiyonunu ele almamız gerekebilir. Yanlış beslenme, su tüketiminde sorunlar ve kedi kumu seçimleri başta olmak üzere pek çok durum idrar yolu enfeksiyonlarına neden olabilmektedir.Ek olarak kedilerde nezle, böbrek hastalıkları, diyabet ve göz hastalıkları da dikkat edilecek konular arasıdadır. Göz hastalıkları kedilerde sık görülür ve kolay bir tedavisi olmasına karşın bizlerce atlanabilmektedir.

Kedinin Kanser Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Kedilerde gözlenebilen bir diğer hastalık türü kanserdir. Kanserler vücutlarının herhangi bir bölgesine yumru şeklinde ortaya çıkabilmektedir. Hücreler hızlıca büyür ve dokularda zamanla zedelenmeye, bağışıklıkta düşüklüğe neden olabilmektedir. Erken teşhislerin tedavisi oldukça başarılı sonuçlar elde etse de on yaş üzeri kedilerde kanserin görülme olasılıkları mevcuttur. Kanserin neden olduğu durumlar araştırılsa da kedi lösei virüslerinin kansere neden olduğu gözlemlenmektedir. Kedilerde kanser teşhisi nasıl yapılır? diye düşünüldüğünde de fizik muayene, röntgen, ultrason, sitoloji ve kan- idrar testleri ile tespit işlemleri yapılabilmektedir.

Kedilerde kanser belirtileri gerekli testlerle bulgulansa da sağlık durumlarında bir değişme olduğunu fark edebilmek için şu durumlara dikkat etmelisiniz;

  • İyileşemeyen yaraların ele alınıp incelenmesi gerekmektedir.
  • Yemek yeme ve idrar sorunları gözlemlenirse
  • Nefes darlığı problemleri olursa
  • Sürekli düzenli yemek yiyen kedinizde iştah kayıpları başladıysa
  • Kilo kaybı var ve devam ediyorsa
  • Ağız kokuları varsa
  • Derisinde çeşitli yumrular gözlemlenirse
  • Kusma ve ishal durumları mevcut ise
  • Meme dokularında bir yumru görülüyorsa
  • Karın genişlemesi varsa

Yukarıda ifade edilen durumlar kedinizde gözlemleniyorsa mutlaka uzman veterinerinize görünüp gerekli destek süreçlerini almalısınız.

Kedi hastalıkları ele alınırken değinilmesi gereken en yüksek cins kedi fiyatlar kategorilerine sahip olan Scottish kedileri kedilerinin bakımıdır. Cins kedi fiyatları 2022 değerlendirmelerinde tercihi yüksek olan Scottish Fold kedi türlerinin kulak yapısı diğerlerine göre dikkat çekmektedir. Ancak usulsüz bir şekilde kedi sağlığını tehdite atarak yapılan üretimler Scottish kedilerine ölümcül zararlar verebilmektedir. Bu durumlara dikkat edilerek düzenlemelerin yapılması oldukça önemlidir.

Cins kedi fiyatları 2022 yılı değerlendirmelerinde kedi bakımları ve yetiştikleri ortamlar başta olmak üzere ekonomik etmenler de ele alınmaktadır. Cins kedi fiyatları ve kedi sağlığı hakkında bilgi sahibi olmak için yazılarımızı okumaya devam ediniz.

Yorum Bırak

En geç 3 gün içerisinde sorunuza cevap verilecektir.
Yorumlar
Daha önce yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol!
İlanlar