KEDİ FİYATLARI

KEDİ FİYATLARI

Yaşadığımız dünya düzeninde iş hayatı hepimizi son derece yorar. Bu yorucu düzenden çıkmak için pek çoğumuz belirli şeylere sarılırız. Kimisi sosyal aktivitelere sarılır, kimisi sosyal ilişkilerinde bulur çözümü. Bazıları ise evine bir yeni arkadaş edinip ona vakit ayırarak uzaklaşır bu yorucu iş hayatından. Sanırım hiçbirimiz evimizde dolaşan küçük bir kedi yavrusuna hayır diyemeyiz. Belki de sosyal medyada izlenen “Komik Kedi Videoları“ içeriklerinde görüp sevgi yumağına döndüğünüz kedinin yavrularından biri, hayat arkadaşınız olmak üzere evinizde yaşamaya başlayacak.

 

Böyle bir karar verdiğinizde bir kedi yavrusu sahiplenmek veya “Hayvan Beslemek” düşündüğünüzden pek çok fazlası olacaktır. “Mamasını suyunu koyarım kendi başına takılır” söylemlerini hepimiz duymuşuzdur. Ancak bir kedi sahiplenmek bu kadar basite alınacak bir şey değildir.

Yavru kedi fiyatları aslında bakımlı, bakımsız , sağlıklı , aşılı veya aşısız kedi fiyatları olarak yan kategorilere ayrılır. Nasıl ki bebeklikten çocuklarımıza menenjit , difteri tetanoz gibi çok önemli ve tehlikeli hastalıklardan korumak için aşı yapıyorsak, aşı yapılmış ve veteriner kontrolündeki yavru kedilerde o kadar çok süre ömür sürerler . Yani tek doz aşı fiyatlarının 250 tl olduğu ülkemizde , sadece ucuz diye aşısız ve bakımsız yavru kedi almak sonrası için çok üzücü sonuçlara zemin hazırlar. Ek maliyetleri zaten kedi besleyen herkes bilecektir. 

Kedi fiyatlarını da minimal maliyet hesabına göre hesaplamak gerekir. 2024 itibari ile Sağlıklı yavru scottish dişi kedi fiyatları Şecereli  ise 10.000-20.000TL arasında şeceresiz ise 7.000-15.000 TL civarındadır. Erkek scottish fold veya straight kedi fiyatları ise 2-3 bin TL daha ucuz olacaktır.

British Yavru kedi fiyatları ise daha üst ırk olarak kabul edildiği için dişi British Shorthair fiyatları 2024 itibari ile 12.000 TL ile 30.000 TL erkek British Shorthair fiyatları yavru kedi fiyatları ise 7500TL -13.000TL arasındadır. 

Kedi Sahiplenmeden Önce

Kedi sahiplenmeden önce ilk adım insanın düşüncelerinde başlar. Kedi sahiplenmeden önce kendinizi artık tek yaşamadığınıza alıştırmanız gerekir. Evinizde artık bir dostunuzla yaşadığınızı kabullenmeniz demek onun sorumluluklarını algınıza kabul ettirmeniz demektir. 

Kabullenme etabını geçtikten sonra evinizi düzenleme aşamasına geçmeniz gerekmektedir. Unutmamalısınız ki kediler meraklı canlılardır. Yeni bir çevreye girdiklerinde ne kadar meraklı olacaklarını tahmin etmek bile zordur. Yaşadığınız ortamı kedinizin de sorunsuz yaşayabileceği şekilde düzenlemelisiniz. Onu bir odaya tıkıştırmak ve orada mutlu bir şekilde sizin onu ziyaret etmenizi beklemesini beklemek asla sorumluluk sahibi bir davranış değildir. Kediniz sizinle aynı yerde yaşamalı, sizinle aynı yerlerde oturabilmeli ve sizinle aynı yerde eğlenebilmelidir. Bu ona daha çok güven verecektir.

Yaşam ortamınızı hazırlarken ona zarar verebilecek eşyalardan da ortamı arındırdıktan sonra geriye yalnızca gereken mama ve kumunu almak kalıyor. Kedinize en uygun kedi maması ve kumu seçmeniz son derece önemlidir. Bazı kum çeşitleri kedinizi hasta edebilir ve yahut bazı mama çeşitleri kedinizi ishal edebilir. Böyle sorunlarla karşılaşmamak için buraya tıklayarak kedi kumu hakkındaki detaylı yazımızı ve de buraya tıklayarak da kedi maması hakkındaki detaylı yazımızı okuyarak bilgilenebilirsiniz. Tüm bunlar hazırsa evinize yeni bir arkadaş almaya hazırsınız demektir!

Kedi Sahiplenirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Evinizde dost edineceğiniz kedinin türü de bir o kadar önemli bir seçimdir. Kediler karakteristik olarak bile bir çok türe sahiptir. Bunun yanında “ Falanca falanca cins kedisi çok cana yakındır ve farklı bir falanca falanca kedisi çok uzak davranır” demek son derece yanlıştır. Çünkü her cins kedinin kendi içerisinde insanlara çok sırnaşan karakterde olanlar olduğu gibi çok uzak duran karakterde olanları da vardır. 

Ancak sahiplenirken eğer ki imkanınız varsa sahipleneceğiniz yere gidip yavrularla yüzleşmeniz olacaktır. Çünkü kediler de insanlar gibi yetiştirme biçiminden bağımsız olarak doğuştan gelen bir fıtrata sahiptir. Ne demek mi istiyoruz? Kedilerin karakteri de insanlar gibi birbirinden farklıdır. Her biri bir birey olurcasına farklı hislere, hissiyatlara, tepkilere ve davranışlara sahiptir. A kedisi ona top attığınızda yüzüne çarptığı için üzülürken B kedisi o topun oyun amaçlı olduğunu düşünüp eğlenebilir. Bu yüzden sahipleneceğiniz kedi ile görüşmeniz, iyi araştırma yapmanız çok önemlidir. Kedi türleri hakkında detaylı bilgi için yine sayfamızı buraya tıklayarak ziyaret edebilir ve bilgi alabilirsiniz.

Kedi Fiyatları 

Eminim bu alt başlığı okurken “ Satın alma, sahiplen” gibi sosyal medya kahramanlarından(!) duyduğunuz sloganlar aklınıza gelecektir. Ancak kabul edilmelidir ki dünya estetik yargılar üzerine dönüyor. İzlediğimiz filmlerdeki ve dizilerdeki oyunculardan dahi anlaşılacağı üzere güzellik algısı çoğunluk üzerinde son derece önemli bir etkendir. Bu yüzden insanların evine alacağı yavruda da bir estetik arayış içine girmesi son derece normal karşılanabilir. Unutulmamalıdır ki bu sloganları atan kahramanlar da sokakta eşit şartlarda iki yavru görse ve biri tekir diğeri de cins British Longhair  türü yavru olsa onlar da ister istemez cins olanı tercih edecektir. Ayrıca cins kedi türlerinin bağışıklık sistemi diğer tekir kedilere oranla 5 kat daha zayıf olduğu düşünülürse bu durumun bazıları için sorun olması olanaksızdır.

 Üstte yaptığımız açıklamanın ardından kedi fiyatları hakkında bilgi verecek olursak bu konuda her cinsin fiyatı kendi içerisinde cinsiyetine göre bile değişmektedir. Cinsiyet kavramı üzerinde bir fikir oluşması açısından şunu açıkça söyleyebiliriz ki dişi kediler erkek kedilerden 1,5 – 2 kat kadar fazla fiyatlarda sahiplenilmektedir. Bu cinsiyet farkı haricinde “Şecere” veya secere kavramı fiyat konusunda değişim sağlamaktadır. Arapça kökenli olan bu Şecere kavramı ağaç anlamına gelir. Aynı bizim e-Devletten soyumuzun nereye dayandığını kanıtlı ve kesin bir şekilde görebiliyorsak bu Şecere de kedinin soyunun safkan olduğunun yazılı ve devlet onaylı kanıtıdır.

Kedi Fiyatları Neye Göre Değişir?

            Kedi Fiyatları değişim faktörlerini aşağıdaki 6 maddeye bağlayabiliriz.

  • Bakım Maliyetleri
  • Kedinin Cinsi
  • Kedinin Cinsiyeti
  • Kedinin Yüz Güzelliği
  • Kedinin Renk Kodları
  • Kedinin Şeceresi

Bakım Maliyetleri:  Kediler için ilk 6 ay içinde 2 kez karma aşı toplam 500TL  iç parazit 2 kez ve dış parazit 3 kez yapılır. Toplamda 2022 itibari le 1.000 TL den fazla aşı ve parazit maliyeti çıkar. Veteriner bakım ve hastalık ücretleri ,mama maliyetleri , kedi kumu maliyeti kedi tuvaletleri,kedi oyuncakları,  barsak flora için probiyotikler gerekmektedir.  Herkes sağlıklı bir kedi yavrunun minimal maliyetini bu verilerle tahmin edebilir. 

Kedinin Cinsi : Kedi fiyatları önem sırasında 2. sırada gelen faktör kesinlikle Kedinin Cinsidir. Türkiye’de en çok sahiplendirilen 2 kedi cinsine baktığımızda Scottish Straight ve British Shorthair cinslerinde Scottish yavru fiyatları 5.000 TL ile 15.000 TL arasında değişirken British Shorthair yavrular 7.000 TL ile 40.000 TL arasında birazdan sayacağımız kalan 4 faktöre göre değişmektedir.

Kedinin Cinsiyeti :  Kedi fiyatları önem sırasında3. sırada gelen faktör kesinlikle Kedinin Cinsiyetidir. Erkek kedi fiyatları 3.500 TL ile 12.000 TL arasında değişirken dişi kedi fiyatları 6.500 TL ile 40.000 TL arasında değişebilir. Bunun nedeni ise tamamen doğurgan bir yapıya sahip olmalarıdır. Ayrıca bakım konusunda da dişi kedinin bakımı erkek kediye göre daha kolaydır.

Kedinin Yüz Güzelliği: Kedi fiyatları önem sırasında 3. sırada gelen faktör kesinlikle Kedinin Yüz Güzelliğidir. Estetik algıların dünyamız üzerinde ne kadar büyük bir etkiye sahip olduğunu yazımızın başında anlatmıştık. Bu yüzden yüz güzelliği kedi sahiplenmek isteyen insanlar arasında her zaman önem taşımıştır. Normal yüz güzelliğine sahip bir yavrunun fiyatı 8.000 TL – 10.000 TL ederken Türkiye Kedi Güzellik yarışmalarında derece yapmış bir kedinin fiyatı 40.000 TL – 50.000 TL çok rahat olabilmektedir.

Kedinin Renk Kodları :  Kedi fiyatları önem sırasında 4. sırada gelen faktör kesinlikle Kedinin Renk Kodudur.  Kedi cinsleri de kendi altında çok farklı renk kodlarına sahiptir.  Örneğin British kedi türünde Golden renk koduna sahip kedinin fiyatı normal bir British kediye göre daha fazla olacaktır. Önde gelen renk kodları arasında NY ve AY kodlarıdır. Renk kodları konusunda çok daha fazla bilgi sahibi olmak için buraya tıklayarak Renk Kodları sayfamıza ulaşabilirsiniz.

Kedinin Şeceresi : Kedi fiyatları önem sırasında 5. ve son sırada gelen faktörümüz Kedinin Şerecesidir.  Sahipleneceğiniz kediyi şecereli veya şeceresiz almak tamamen size bağlıdır. Derneklerin Şecere ücretleri de kedi fiyatlarında secereye ek maliyet getirecektir.  Sahiplenirken size Şecereli veya şeceresiz olarak iki farklı seçim yapmanız istenecektir. Şecereli kedi ile şeceresiz kedi arasındaki fiyat farkı yaklaşık 500 TL – 2.000 TL arasında olmaktadır. Bu paranın tek nedeni dosya masraflarıdır.

Cins kedi fiyatları Güncel Fiyat

Türkiye şartlarında şecereli Scottish dişi kedi  fiyatları 2024 itibari ile 7.000 TL ile 15.000 TL bandından 10.000 ile 20.000 aralığında değişmektedir. Yine şeceresiz ise Scottish  yavru fiyatları 7.000 TL ile 14.000 TL arasında değişmektedir. Erkek scottish fold veya straight kedi fiyatları ise 2-3 bin TL daha ucuz olacaktır.

            Ve aynı şekilde Türkiye şartlarında British Longhair ve British Shorthair dişi yavru fiyatları 2024 itibari ile  12.000 TL ile 30.000 TL aralığında değişir. Bu fiyat erkek yavru  British Longhair ve British Shorthair  kedi fiyatları ise 7.500 TL ile 17.000 TL arasında değişmektedir. Ancak dünya piyasasında bu fiyatlar 2.000 $ ile 10.000 $ aralığına kadar yükselmektedir. Chinchilla kedi fiyatları 7.000-13.000tl civarındadır. 

Cins kedi fiyatlarında kastedilen  aslında British shorthair, British Longhair, Scottish gibi ismi olan kedilerin fiyatlarıdır. Yukarıda bahsedilmiştir. 

Yorum Bırak

En geç 3 gün içerisinde sorunuza cevap verilecektir.
Yorumlar
Ferit
07.06.2024
Scooot yavru erkek kedi istiyorum⭐ Instagram hesabım bysarptvv_offıcial Beni buradan kontrol edebilirsiniz teşekkürler
Kedim Olsa
Merhaba Ferit bey öncelikle yazdığınız instagram adresimizde hata var sanırım. Çünkü böyle bir kıllanıcı adı yok. İkinci olarak biz british kedi üreticisiyiz. Schottish kedimiz yok maalesef. Bu sebeple schottish konusunda size yardımcı olamayacağız
Gülsever
10.05.2024
Merhaba yeriniz istanbulda sanırım şehir ddışına gönderim yapıyor musunuz
Kedim Olsa
Merhaba Evet teslimat ofisimiz istanbulda. Şehir ddışına ggönderim yapabiliyoruz. Eğer THY nin karggo hizmeti olan bir şehirde iseniz THY kargo ile göndermeyi tercih ediyoruz. Benzer kargo ücretleri olmasına rağman yolculuk süresi daha kısa olduğu için miniklerimiz için daha konforlu oluyor. Diğer durumlarda da anlaşmalı olduğumuz pet kargo şirketleri ile gönderim yapıyoruz.
Katya
10.05.2024
Merhaba ben yavru kedi istiyorum. Bebek,k halleri çok şeker oluyor. En erken kaç ggünlükken teslim alabilirim
Kedim Olsa
MErhaba biz en erken 2,5 aylık teslim ediyoruz. Federasyon kuralları da bu şekilde. Miniklerin belirli bir süre anne sütüne ve bakımıa ihtiyaçları var. En az 2,5 ay anne sütü içmelerini öneriyoruz. Buy genel sağlıkları ve bağışıklık sistemleri için çok önemli. Daha erken dönemlerde ise kesinlikle teslim almanızı ve annelerinden ayırmanızı önermiyoruz.
ahmet
10.05.2024
Merhaba British uzun tüylü yavru kedi arıyorum sizde var mı
Kedim Olsa
Merhaba; Sitemizdeki ilanlar sayfamızda aradığınız özelliklerde miniklerimiz var, inceleyebilirsiniz. Bir sorunuz olursa bizi arayabilir yadda yazabilirsiniz. İyi günler dileriz
Mustafa
07.05.2024
Bende 5 tane kırık kulak yavru var acil satmak istiyorum ilgilenirseniz lütfen iletişime geçin resimleri atayim sizkere
Kedim Olsa
Merhaba Mustafa Bey Öncelikle biz kedi alımı yapmıyoruz. Al sat yapmıyoruz yani. Biz yetiştiriciyiz, bütün yavrularımız kendi yetiştirdiğimiz yavrular. Bu sebeple üzülerek size yardımcı olamıyoruz.
Ceyda
01.05.2024
Merhaba bizim küçük bir kızımız var. Kızımız bir evcil hayvanla büyüsün istiyorum, bu sebeple bir kedi sahilenmek istiyorum. kedi fiyatları ne kadar
Kedim Olsa
Merhaba; Küçük cocukların evcil hayvan ile büyümeleri onların psikolojik ggelişimlerini olumlu yönde etkilediğine yönelik birçok çalışma var. İyi düşünmüşsünüz. KEdi fiyatları, özellerikleri anne baba bilgileri ile ilgili ilanlar sayfamıza bakarsanız birçok bilggi bulacaksınız. Sormak istediğiniz birşey olursa bize yazabilir yada arayabilirsiniz. İyi günler dileriz.
İlanlar