KEDİ BAKIMI

KEDİ BAKIMI

Kedi sahibi olmak isteyen pek çok birey mevcut olsa da kedi bakım süreçleri için gerekli düzenlemeleri bilmesi gerekmektedir. Her birey kendi görev ve sorumluluklarını değerlendirerek kedi sahiplenme adımlarını gerçekleştirmelidir. Kedilerin gelişim süreçlerinde dikkat edilecek noktaların başında sağlık, beslenme ve temizlik gibi noktalar gelmektedir. Bu durumlar hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmak gelişim süreçleri için de değerli bilgilerin elde edilmesine katkı sağlamaktadır. Pek çok durum analizi yapılarak kedi gelişimi için önemli noktalar incelenmektedir. Peki kedi bakımı nasıl sağlanır? Hangi noktaların ele alınıp incelenmesi kedi gelişimi için kıymetlidir. Gerekli incelemeler ve kedi gelişim süreçlerindeki ayrıntıları değerlendirmek için okumaya devam ediniz.

Kedilerde Bakım Süreçleri 

Kedilerin gelişim süreçlerinin bilinerek gerekli bakım noktaları için önemli bir konu olmaktadır. Kedilerin bakımlarında dikkat edilecek noktalar nelerdir sorusuna ilk cevap kedilerin türü olmaktadır. Kedilerin hangi tür olduğunun bilinmesi, onların gelişim süreçleri ve dolaylı olarak da kedi bakımı süreçleri hakkında önemli bir değere sahiptir. Kedilerin türleri genetik kodlarına göre değişim göstermektedir. Bu değişimler de kedilerin ihtiyaçlarını şekillendirmektedir. Temel gereksinimleri olan beslenme, sağlık, temizlik gibi alanlar kedilerin gelişimi için değerlendirilse de bu alanların kedilerin gelişimine göre uygulanışı farklılıklar göstermektedir.

Her kedi türü farklı özellikler göstermektedir. Bazı kediler daha sıcak yapıda iken bazıları daha mesafeli durmaktan hoşlanabilmektedir. Bu durumda kedilerin özelliklerinin bilinmesi onların sağlıklı kedi bakımı aşamaları geliştirmesi için kıymetli olacaktır. En çok tercih edilen kedi türleri arasında yer alan British Shorthair kedi türü uysal tavırları ile dikkatleri üzerine çeken bir kedi türü olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak uysal ve sevimli görünüşlerine rağmen kucağa alınmayı sevmemektedir. Fazla sıkıştırılmaktan ve temas kurulmaktan hoşlanmamaktadırlar. Bu durumun ele alınıp incelenmesi kedinin daha iyi bir gelişim sağlamasın için önemli bir konu olmaktadır.

Kediler doğduğu andan itibaren gerekli aşı takvimi değerlendirmeleri ile bakımlarını sağlamak gerekmektedir. Antikor gelişimi için kedilerin bakımlarının ele alınıp incelenmesi gerekli olan önemli bir konudur. Anne sütünün oluşturduğu antikor zaman içinde ek destek olan aşılar ile takviye edilmektedir.

Yavru Kedi Bakımında Dikkat Edilecekler 

Yavru kedi bakımı diğer kedi bakımlarına benzer özellikler gösterse de küçük ayrıntıların ele alınması daha kusursuz bir süreç değerlendirmesi için kıymetli olmaktadır. Yavru kedinizin eve alışması öncelik olarak yapmanız gereken durum olmaktadır. Yavru kedilerin gelişiminde güven önemli bir yere sahiptir. Kendilerini oraya ait hisseden kedilerde davranış problemleri de ortadan kalkmaktadır. Bazı rutinlerin burada oluşturulması güven ihtiyacını sağlamak için kıymetli olmaktadır. Oyun, beslenme ve uyku rutinlerine destek olabilecek düzenin kurulması gelişim süreçlerinin değerlendirilmesi için önemli bir konu olmaktadır.

Kedilerin en çok sevdiği şey oyun oynamaktır. Kedi bakımı içerisinde oyunun önemi büyüktür. Kedilerin çoğu oyun oynamaktan çok hoşlanırlar. Bunun temel mekanizmaları altında da avcılık güdüleri olabilmektedir. Ev içerisinde koşturmaları, oyuncaklarını yakalamaları onların avcılık güdülerine olan ihtiyacı bizlere göstermektedir. Günde en az 15-20 dk oyun oynamanız oldukça anlamlı olacaktır. Bazı durumlarda oldukça yoğun olabilirsiniz ve yoğun iş temposu ile kediniz evde yalnız kalabilir. Kediler sosyal canlılar oldukları için sahipleri ile vakit geçirmeyi çok önemsemektedirler. Sabah, akşam günün herhangi bir vaktinde oldukça basit sayacağımız oyunlar ile kedilerinizi mutlu etmek oldukça kolaydır. Bu bir ipin ucunu kovalamak olabilirken tüy peşinde koşturmak da olabilir. Yakalamaca oyunlarını da severler. Kedilerin vücutsal gerilimini azaltmak ve tırnaklarının törpülenmesine yardımcı olmak için ise kedi tırmanma aletlerinin alınmasında büyük avantajlar mevcuttur.

Kedilerde Tuvalet Eğitimi 

Kedilerin gelişim süreçlerinde dikkat edilecek konulardan bir tanesi de kedilerde tuvalet eğitimi olmaktadır. Kediler titiz canlılardır ve hem bedensel anlamda hem de çevresel anlamda temizliğe önem vermektedirler. Kedilerin ev içerisinde yaşamasında önemli bir nokta da bu temizliği gelmektedir. Gerekli uyum süreçleri ele alınıp incelendiğinde kedilerin ev içi düzene karşı duyarlılığının da arttığı gözlemlenmektedir.

Kedi bakımı işlemlerinde önemli bir konu olan tuvalet eğitiminde ilk adım ev içi düzenin sağlanmasıdır. Kedilerin ev içinde güzel bir şekilde konumlanması için özel alan oluşumunu sağlamanız gerekmektedir. Her kedinin kendine ait yatağı, mama su kabı ve kumu olmalıdır. Ancak bunların hepsinin yan yana olmasında sorun olabilmektedir. Özellikle kedi kumu ve yemek su kapları yan yana olmamalıdır. Koku karışması gibi durumlar nedeni ile kedilerde yeme sorunları da gözlenebilmektedir. Bu yüzden gerekli düzeni kurmanız daha sonrada kedinize uygun olan kedi kumu seçimini sağlamanız gerekmektedir.

Kedim için hangi kumu kullanmalıyım? sorusu için kumun niteliklerini incelemeniz gerekmektedir. Kedilerin tüy yapıları ile kullanılan kum uyumlu olmalıdır. Bazı kumlar daha iri taneli olabilerek kedinizin tüylerine yapışabilir ya da tahriş olmasına neden oalbilir. Kumun yapışmayan ve kedi yapısına uyumlu olacak nitelikte olması gerekmektedir. Evinizin de temizliği için kedi kumu seçimi önemli bir konudur. Kedi kumu seçimine özen göstermeniz kedinizin diğer bakım süreçlerine de etki edeceği için büyük önem taşımaktadır.

Kedilerin Temizliği Nasıl Olur? 

Kediler yapısı olarak temiz canlılardır ve günlerinin büyük çoğunluğunu da temizlenmek için harcarlar. Öncelikle gördüğümüz durum kedilerin tüylerini temizlemesidir. Kediler tüy temizliğine çok dikkat ederler. Genellikle günün çoğunu da tüylerini temizlemek için kullanırlar. Bu durumda gelişim süreçlerinin incelenmesi ve hangi kedi türünün neye ihtiyacı var bakılması gerekmektedir. Örneğin kediniz uzun tüylü bir kedi türü içerisinde ise sizin desteğinize, tüy bakımı için yardımınıza ihtiyacı olmaktadır. Ancak kısa tüylü kedilerde bu ihtiyaç daha az olmaktadır. Kedinizin ihtiyaçlarına göre ek görevlerinizin olacağını da değerlendirmeniz önemli olmaktadır. British Shorthair, Sfenks gibi kediler tüy sorunları yönünden oldukça az olmaktadır. Bu kedilerin bakımları oldukça kolay ve elverişlidir. Uzun tüylü Maine Coon, Norveç Orman Kedisi ve British Longhair kedi türlerini tercih eden kedi severler de bakım süreçlerine önem göstermelidirler. 

Kediler banyo yapar mı? Kedime banyo yaptırmalı mıyım? gibi sorular da kedi sahipleri tarafından oldukça araştırılıp değerlendirilmektedir. Bu sorunun cevabı ise bir yada iki kere banyo yaptırabilecek olmalarıdır. Sürekli kedilerin yıkanması doğru değildir. Kediler kendilerini temizlemeye endeksli canlılardır. Gerekli bakım süreçleri takip edildiğinde de kendilerini temizlerler, sahipleri de destek olmaktadır. Yıkama işlemleri de üzerine pis bir şey sürülürse yapılmalıdır. Çünkü kediniz kendini temizlemeye çalışırken onu yalayacaktır. Bu durum da onun mikrop kapmasına neden olabileceğinden ötürü sizin yıkamanız daha olumlu sonuçlar verecektir.

Kedi Sahiplenmesi Nasıl Olur?

Kedi severler için önemli bir konu olan kedi sahiplenmek için pek çok yol mevcuttur. Kedi fiyatları 2022 değerlendirmeleri ele alındığında kedilerin türleri ve genetik kodlarına göre kedi fiyatları da değişim göstermektedir. Ancak sahiplenme yöntemleri ve barınaktan kedi alımı ile de kedi sahiplenmek mümkündür. Kedilerin titiz bakım ihtiyaçları göz önüne bulundurulduğunda barınaktan kedi sahiplenmek oldukça önemlidir. Cins kedi severler için de kedi bakım süreçlerine önem veren, kedilerin sağlığına dikkat ederek sahiplendiren kuruşları incelemeleri gerekmektedir. Önemli olan kedilerin sağlıklı bir şekilde bakım alması ve sahiplerine ulaştırılmasıdır. Üretmek için hayatı tehlikeye giren kedilerin sayısı maalesef fazladır. Bu sebeple sahipleneceğiniz kedilerin nasıl bir bakım içerisinde olduğunu araştırmanız gerekmektedir.

Yorum Bırak

En geç 3 gün içerisinde sorunuza cevap verilecektir.
Yorumlar
Daha önce yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol!
İlanlar